توضیحات محصول

خلاصه توضیحات

شیر یک طرفه که به آن چک ولو (Check Valve) نیز گفته می شود و این شیرها از لحاظ عملکردی در دو نوع کلی شیر یک طرفه دریچه ای و شیر یک طرفه سوپاپی تولید می گردند که گاها در بازار با نام های شیر یک طرفه دوتایی، پستونی و دوتایی نیز شناخته می شوند.


توضیحات کامل

چک ولو یا شیر یکطرفه یا شیر خودکار یا شیر خودکار دریچه ای یا شیر خودکار سوپاپی CHECK VALVE: همانگونه که از نام آن بر می آید شیری است که فقط از یک جهت اجازه جریان سیال را میدهد و در بسیاری موارد نظیر مصارف خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

چک ولو

برای مثال ورودی آب را به طرف ساختمان قرار می دهند که در صورت قطع آب مقدار آبی که در وسائل خانگی و داخل لوله ها ذخیره شده به لوله اصلی باز نگردد یا لوله ورودی آب گرمکن ها قرار می دهند که بر اثر قطع آب و یا شکستن لوله در داخل ساختمان آب ذخیره شده در مخزن آب گرمکن خالی نشود. زیرا ممکن است کوره به کار ادامه دهد و باعث سوختن آب گرمکن گردد. همچنین در پالایشگاه ها شیر یکطرفه را روی لوله خروجی تلمبه قرار می دهند که پس از انتقال مقدار لازم مواد نفتی، و بستن تلمبه یا خاموش شدن اضطراری تلمبه مواد ارسال شده نتواند برگردد.

اجزای چک ولو:

چک ولو شامل پورت ورودی و خروجی برای ورود و خروج سیال به صورت یک طرفه و بدون نیاز به کنترل خارجی میباشد. یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب چک ولو حداقل فشار برای کار کردن چک ولو میباشد.

گستره کاربرد چک ولو:

۱- برای جلوگیری از بازگشت سیال در یک سیستم پایپینگ در نظر گرفته می شوند.
۲- شیرهای خودکار توسط جریان سیال در لاینها عمل می کنند.
۳- فشار سیال عبوری از درون لاین باعث بازشدن ولو و هرگونه برگشت سیال باعث بسته شدن ولو خواهد شد.

انواع شیر یکطرفه از نظر مکانیزم:

از نظر مکانیزم، چک ولوهای مختلفی نظیر:

ball check valve یا توپی

diaphragm check valve یا چک ولو دیافراگمی

swing check valve or tilting disc check valve یا دیسکی

و stop-check valve ، lift-check valve ، duckbill valve وجود دارد.

انواع چک ولو:

یک گروه از چک ولوها ، شیر یکطرفه سوپاپی می باشند که در این گروه، جریان سیالات با فشار به داخل ولو راه یافته و در نهایت فشار جریان به محفظه زیر بندآور اعمال شده و بندآور را بلند خواهد کرد. این فرآیند شیر خودکار باعث باز شدن مسیر عبور جریان شده و در مقابل برای بسته شدن آن ، بندآور بدلیل نیروی جریان برگشتی و وزن ناشی از خود بر روی نشیمنگاه قرار گرفته که جریان را مسدود با اعمال نیرو می کند.در بعضی از موارد جهت بسته شدن سریعتر ولو، از یک فنر استفاده می گردد.

شیر خودکار دریچه ای نوع دیگری از آنها شیر یکطرفه دریچه ای می باشد که در آن یک صفحه دیسک مانند، طراحی و ساخته شده که حرکت شبیه آونگ دارد و مسیرجریان سیال را باز یا بسته می کند. این دیسک درون ولو، به لولایی خارج از نشیمنگاه متصل می باشد که در آسان بودن حرکت بندآور نقش آفرینی موثر می کند.